WRITTEN BY
Business Lease
26.5.2021

Zyskaj, dzięki wykorzystaniu telematyki w zarządzaniu flotą samochodową!

Szukasz sposobów, aby obniżyć koszty paliwa, lub chcesz zmniejszyć wydatki na utrzymanie floty samochodowej? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, poznaj świat telematyki oraz korzyści płynące z jej wdrożenia.

Czym jest telematyka?

Wiele osób sprowadza ten termin do ruchomej kropki na mapie. Zagadnienie jest dużo szersze i obejmuje wiele dyscyplin. Telematyka to fuzja dwóch nauk - telekomunikacji z informatyką. Ich funkcjonalności łączą się w systemach i programach komputerowych. Służą do komunikacji elektronicznej, pozyskiwania i prezentacji informacji dla administratorów oraz użytkowników systemu.Technologia „czarnej skrzynki”, jak nazywana jest telematyka, gromadzi i przesyła dane o użytkowniku, a także informuje o szeregu parametrów dotyczących auta np. konieczności odwiedzenia serwisu. Nowoczesne przedsiębiorstwa często sięgają po oprogramowanie do zarządzania flotą. Dzięki niemu łatwiej skoordynować działanie pojazdów, ocenić wydajność i kondycję samochodów, a także ocenić rentowność każdego z nich.

Telematyka - korzyści dla Twojej firmy

Przedsiębiorcy, którzy działają w branży transportowej, logistycznej i spedycyjnej wiedzą, że zarządzanie flotą samochodową to duże wyzwanie. Koordynowanie działań wymaga wiedzy i doświadczenia. Manualne zbieranie informacji to w dzisiejszych czasach zadanie czasochłonne, podobnie jak obróbka i analiza danych. Z pomocą przychodzi telematyka, która przy zastosowaniu specjalistycznego oprogramowania, pomoże usystematyzować materiały, a następnie je zaprezentować w przystępny dla użytkownika sposób.

Telematyka pomoże w:

  • obniżeniu kosztów paliwa: zarządzający flotą może podjąć natychmiastową reakcję, gdy zidentyfikuje np. jałową pracę silnika. Takie działania wpływają pozytywnie na efektywność paliwową i końcowy wynik zużycia. Narzędzie pomaga zaplanować optymalną trasę dla każdego z kierowców, co pozwala zmniejszyć liczbę pokonanych kilometrów.
  • poprawie bezpieczeństwa: każdy kierowca ma inny styl jazdy, zachowań i reakcji na drodze. Menadżer floty może szkolić pracowników i zniwelować liczbę niepożądanych nawyków jak np. przekraczanie prędkości czy ostre hamowanie. Na podstawie zgromadzonych danych można wprowadzić ulepszenia, których celem jest podniesienie wydajności i bezpieczeństwa kierowców.
  • zwiększeniu produktywności: Technologia GPS działa niemal w czasie rzeczywistym, co daje wiele możliwości. Zarządca floty, uwzględniając warunki pogodowe lub opóźnienia na trasie (korki, wypadki) może zaproponować kierowcy alternatywną i szybszą trasę. Dzięki temu, dotrze on w wyznaczone miejsce na czas.
  • zarządzaniu płacami: System monitorowania informuje o rozpoczęciu jazdy i zakończeniu pracy wraz z wyłączeniem silnika. Administrator floty ma dokładny, automatycznie kontrolowany, czas pracy każdego kierowcy. Skuteczna analiza pozwala ustrzec się błędów, przy jednoczesnym wyeliminowaniu czasu potrzebnego do ręcznego sprawdzania arkuszy kalkulacyjnych.
  • telematyka w samochodzie firmowym: Właściciel floty może ograniczyć ryzyko wypadków, sprawdzając, czy pojazdy poruszają się zgodnie z ustalonym harmonogramem. Jeśli auta nie mogą być użytkowane prywatnie, a masz obawy, że jest inaczej, system telematyczny to zweryfikuje. Umożliwia to monitoring każdego samochodu i sprawdzenie, czy porusza się na uzgodnionym obszarze użytkowania. Masz pewność, że Twoja flota jest wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem.
  • zmniejszeniu kosztów utrzymania: Narzędzia z zakresu telematyki dają wiele możliwości. Dostarczają powiadomienia dotyczące użycia silnika, czasu pracy czy przebiegu. W połączeniu z danymi o zachowaniu w trakcie jazdy, można analizować zużycie samochodów, co w konsekwencji pozwala na planowanie przeglądów serwisowych. System informuje o usterkach np. awariach silnika lub niedziałającym oświetleniu. W takich sytuacjach, kierownik floty nie musi angażować pracowników przy zgłaszaniu usterek. Może sam zlecić zadanie w przystępnej dla kierowcy lokalizacji, co umożliwi szybkie rozwiązanie problemu.

Flota i telematyka - wykorzystaj ten potencjał!

Implementacja rozwiązań telematycznych to droga do efektywnego zarządzania flotą. Każdy właściciel grupy pojazdów chcę wiedzieć, co dzieje się z jego samochodami. Uzyskanie pełnego obrazu przy „ręcznej” analizie danych to wyzwanie, które z powodzeniem mogłoby wykonywać kilkoro pracowników. Warto ich potencjał wykorzystać w inny sposób, np. do optymalizacji działań kierowców i lepszego zarządzania autami, co da większą wartość dla firmy. Na dodatek, wszystko możesz kontrolować na aplikacji mobilnej. Telematykę można łączyć z istniejącymi systemami oraz aplikacjami, dzięki czemu masz do wykorzystania wiele możliwości dla dowolnej wielkości floty.

5 sposobów na maksymalne wykorzystanie potencjału Twoich samochodów:

  • zarządzanie flotą samochodową - osoba koordynująca grupę samochodów, może przekazywać wskazówki dotyczące optymalizacji trasy, bezpośrednio do kierowców. Umożliwi to uniknięcie nieplanowanych przestojów lub zbędnego wydłużania trasy (chyba że jest to konieczne). System oparty jest na GPS, sieci GPRS oraz chmurze obliczeniowej. Dzięki temu, transfer informacji może odbywać się niemal w czasie rzeczywistym.
  • monitoring przyczep - wspomniany GPS może być zainstalowany na przyczepach, a także na innych firmowych aktywach. Pozwala to uniknąć potencjalnych strat i kradzieży. Kierowca, odczepiając przyczepę, podaje lokalizację na urządzeniu nawigacyjnym, a współrzędne trafiają do centrali. Umożliwia to wysłanie innego kierowcy, który zajmie się jej dalszym przewozem. System GPS może informować o sytuacjach zagrożenia, np. gdy aktywa przemieszczają się bez Twojej autoryzacji. Wówczas, na wskazane urządzenie wysyłane jest powiadomienie o incydencie, co umożliwia szybką interwencję.
  • serwis - troska o stan techniczny pojazdów, zapewnia im sprawność działania, mniejszą liczbę usterek i stabilną efektywność pracy. Używając telematyki, masz informacje o liczbie roboczogodzin, planowanym przeglądzie, a także dane o przepracowanym czasie silnika i zapisach serwisowych.
  • bezpieczeństwo - telematyka floty daje możliwość weryfikacji incydentów na drodze, prędkości, lokalizacji pojazdów, a nawet użycia pasów bezpieczeństwa. Narzędzie pokazuje pełny obraz każdego aspektu działania samochodu. Dzięki takim informacjom, zarządcy floty mogą zdiagnozować niepożądane zachowania, a następnie zaplanować i wdrożyć ulepszenia. Pomoże to podnieść bezpieczeństwo i zmniejszy prawdopodobieństwo wypadków.
  • ubezpieczenie - „szkodowość” to termin, którego konsekwencjami są zwykle wyższe opłaty za polisę. Firmy ubezpieczeniowe stosują telematykę do śledzenia zachowań kierowców, a dzięki temu jeszcze dokładniej określają czynniki ryzyka i co się z tym wiąże, wysokość składek. Ponadto, technologia pozwala na określenie czy pojazd używany jest na wyznaczonym obszarze (geofence), co również może mieć wpływ na wysokość składki. Optymalizacja zachowań kierowców i poprawa bezpieczeństwa w Twojej firmie to mniejsze ryzyko wypadków i usterek, a w konsekwencji niższa opłata za polisę ubezpieczeniową.

Telematyka w samochodzie firmowym

Branża motoryzacyjna nieustannie ewoluuje. Szybko zmienia się „standard wyposażenia” pojazdów. Jeszcze do niedawna to, co było w modelach premium, dziś znaleźć można w pojazdach z niższych segmentów. Nie dziwi więc fakt, że wielu producentów implementuje technologie monitoringu (GPS) oraz telematyki bezpośrednio w swoich samochodach. Jeśli auto nie jest w nie wyposażone, to na rynku dostępne są urządzenia mobilne, które można dodatkowo zainstalować w pojeździe. Do ich zasilania używa się wewnętrznej infrastruktury elektrycznej lub baterii.Czołowi producenci m.in. Volvo Car Corporation, Ford Motor Company, General Motors, Mack czy Hino, współpracują z organizacjami dostarczającymi rozwiązania monitorujące. Wszystko dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników. Telematyka wykorzystywana jest także w autonomicznych pojazdach, czyli tej części branży samochodowej, która niesamowicie szybko się rozwija. Być może, w niedalekiej przyszłości, ruchem kierować będzie system integrujący wszystkie samochody. Dokładnie nie wiadomo, jak będzie wyglądała motoryzacja przyszłości. Dotychczasowe przesłanki pozwalają stwierdzić, że dane będą bardziej transparentne i częściej wykorzystywane przez firmy i rządy, co może poprawić bezpieczeństwo na drogach.Telematyka to jedno z narzędzi, które jest efektem rozwoju komputerów i internetu. Dzięki nim mamy możliwość dokładniejszej i skuteczniejszej analizy różnych dziedzin życia. W końcu monitoring pojazdów nie ogranicza się do śledzenia kropki na mapie. Jest to szereg danych, których opracowanie pomoże znaleźć obszary do poprawy. Dzięki temu, wdrożysz usprawnienia, a to pomoże Ci zaoszczędzić niepotrzebnie wydatkowane środki. Wolne zasoby finansowe możesz przeznaczyć na rozbudowę floty i dalszy rozwój firmy.Czy istnieje sposób, aby zyskać, dzięki wdrożeniu telematyki do zarządzanej floty? Przedstawione argumenty sprowadzają się do odpowiedzi twierdzącej. Monitoring pojazdów to realne oszczędności m.in. na paliwie i ubezpieczeniu, a także kontrola czasu pracy i właściwego użytkowania pojazdów, co podnosi bezpieczeństwo kierowców i pozostałych uczestników ruchu. Szeroko rozumiana analityka danych pomaga znaleźć błędy, których wyeliminowanie przyniesie korzyści dla Twojej firmy (np. mniej usterek i wypadków). Dzięki telematyce zyskujesz czas i pieniądze - wykorzystaj ten potencjał.

MASZ WIĘCEJ PYTAŃ?

Skontaktuj się z nami.